+(status:0) +(ddmStructureKey:19502) +(head:true) +(+(ddm/11341/priorita_sk_SK:top)) +(+(ddm/11341/only-zu_sk_SK:false)) +(title_sk_SK:[a TO z] title_sk_SK:[а TO я])
M. Lajčák s predsedom Knessetu o rastúcej dynamike vzájomných vzťahov

21.jún

M. Lajčák s predsedom Knessetu o rastúcej dynamike vzájomných vzťahov

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (21. júna) na pôde rezortu diplomacie predsedu izraelského zákonodarného zboru Yuli-Yoela Edelsteina. Ako to v rozhovore minister skonštatoval, návšteva predsedu Knessetu potvrdzuje rastúcu dynamiku vzájomných vzťahov medzi SR a Izraelom a záujem oboch krajín rozvíjať pragmatickú spoluprácu. „Od Izraela sa máme čo učiť, najmä v oblasti vedy, výskumu a inovatívnych riešení. Naše vzťahy sú priateľské, zdieľame spoločné hodnoty, odvodené od tradícií antifašizmu a demokracie,“ povedal M. Lajčák. "V Európe sme, žiaľ, v súčasnosti svedkami pozdvihnutia vlny nacionalizmu, extrémizmu, a aj antisemitizmu, pričom Slovensko, nanešťastie, nie je výnimkou. Považujeme preto za veľkú výzvu nájsť lepšiu alternatívu, ktorú by sme vedeli ponúknuť najmä príslušníkom mladej generácie, zorientovať ich v džungli dezinformácií, ktorými sú ovplyvňovaní," dodal minister.

M. Lajčák na porade ekonomických diplomatov: „Úlohu rezortu vnímam ako koordinátora, integrátora a akcelerátora procesov“

21.jún

M. Lajčák na porade ekonomických diplomatov: „Úlohu rezortu vnímam ako koordinátora, integrátora a akcelerátora procesov“

Slovensku sa ekonomicky darí, máme historicky najnižšiu nezamestnanosť, čo predstavuje priestor pre našich ekonomických diplomatov v zahraničí, aby využili ponúkaný potenciál. Povedal to dnes (21. júna) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák v úvodný deň porady ekonomických diplomatov pôsobiacich na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v zahraničí. Ide o pravidelné stretnutie s cieľom výmeny skúseností a nápadov ako sa vysporiadať s výzvami vyplývajúcimi z úloh ekonomickej diplomacie.

M. Lajčák rokoval s generálnym tajomníkom OECD A. Gurríom

21.jún

M. Lajčák rokoval s generálnym tajomníkom OECD A. Gurríom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa v stredu 21. júna stretol na pôde rezortu diplomacie s generálnym tajomníkom OECD Josém Ángelom Gurríom pri príležitosti prezentácie publikácie Ekonomický prehľad: Slovenská republika 2017. M. Lajčák ocenil úlohu OECD a význam odporúčaní organizácie pre formulovanie sektorových politík SR: „Teší ma, že predložená správa OECD odráža kľúčové potreby Slovenska, osobitne v oblastiach, v ktorých pociťujeme zaostávanie, ako je zdravotníctvo a najmä vzdelávanie. Máme záujem na ďalšom prehlbovaní našej vzájomnej spolupráce, osobitne v oblastiach, ktoré pre nás predstavujú závažnú výzvu – ako je boj proti korupcii a implementácia trvalo udržateľných cieľov rozvoja,“ povedal minister.

M. Lajčák: Vzťahy medzi Slovenskom a Kubou zažívajú pozitívne obdobie

20.jún

M. Lajčák: Vzťahy medzi Slovenskom a Kubou zažívajú pozitívne obdobie

Vzťahy medzi Slovenskom a Kubou, rovnako ako medzi Európskou úniou, zažívajú pozitívne obdobie. Počas dnešnej historicky prvej návštevy kubánskeho ministra zahraničných vecí Bruna Rodrígueza Parrillu na Slovensku to konštatoval šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. „Naše bilaterálne vzťahy sú veľmi dynamické a predpokladom k tomu sa stala nová politika kubánskej vlády a politika reforiem, súčasťou ktorej bolo aj prepustenie všetkých politických väzňov a celková zmena atmosféry na Kube,“ priblížil M. Lajčák po stretnutí so svojím rezortným partnerom. Európska únia podľa neho na túto situáciu zareagovala zrušením spoločnej európskej reštriktívnej politiky voči Havane, ktorá bola v platnosti od roku 1996. Aktuálne vzťahy nastavuje na základe novej Dohody o politickom dialógu a spolupráci, pri ktorej zohralo Slovensko významnú úlohu, keďže bola podpísaná počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

M .Lajčák prijal eurokomisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Nevena Mimicu

20.jún

M .Lajčák prijal eurokomisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Nevena Mimicu

Na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky pricestoval dnes (20. júna) eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica, ktorého na pôde rezortu diplomacie privítal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Návšteva bola príležitosťou na prediskutovanie tém spojených s implementáciou Agendy 2030, ako aj prienikov priorít OSN a Európskej únie v kontexte nášho nadchádzajúceho predsedníctva 72. Valného zhromaždenia OSN.

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

 

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

+421 2 5978 5978